25 Tem 2017

Ekşi Mayalı Ekmek Tarif 2

Bilen biliyor artık :) benim ekmek yapma anlayışım; geleneksel, deneysel, ihtiyaca yönelik e biraz da estetik.

Ekşi mayalı ekmek ile ilgili maceram beni çok farklı aşamalara ve geleneklere sürükledi. Her birinden birşeyler kattım kendime. Fırını elimin tersi ile itip odun ateşinde sac ekmeğine döndüm ve evet o da ekşi mayalı. Yine de zaman zaman fırın lezzetini özleyip ona yöneliyorum.

Sac veya tavada yapabileceğiniz şekilde ekşi mayalı ekmek tarifi bir sonraki yazımın konusu olacak ;)

Şimdi yine fırında, daha önce hiç yapmamış olsanız dahi yapabileceğiniz kısmen artizan ekşi mayalı ekmek tarifine geçiyorum.Ölçüler geleneksel tarzda olacak bu konuda kendinize güvenin, inanın, tereddütlerinizi rafa kaldırın veeee başlayın :)

Malzemeler :
-un
-ekşi maya
-tuz - deniz tuzu / kaya tuzu (rafine tuz kullanmayın lütfen)
-su
- ilk yoğurma için geniş ve derin bir kap

Pişirme için:
- Fırın - ben şuan bildiğiniz marketlerde bile satılan börek pişirmelik turbo fırın kullanıyorum. 
- Kapaklı cam tencere veya Kapaklı döküm tencere ikisi de yok ise bir adet tepsi (fırın içi nemlendirme ihtiyacı gerektirir)
- Pişirmek için kullanacağınız kaptan biraz küçük ya da aynı ölçüde başka bir kase/kap.

Önceki yazıma göz atarsanız kaplar ile ilgili fotoğraf ve yazıları görebilirsiniz.

Tarif :
Derin ve geniş bir kap içine 300-400gr kadar unu eleyin. Ortasını açıp içerisine 1 çay bardağı kadar mayayı dökün. Yavaş yavaş su ekleyerek yoğurmaya devam edin. Rahat yoğrulabilen sert bir hamur elde edeceksiniz. Elinize yapışmayan bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Tamamladığınıza karar verdiğiniz noktada kabı kapatın (kurumaması için kabın hava almaması gerektiğini  ve hamurun şişeceğini unutmayın).

Mayalanma için iki seçeneğiniz var. Makbul olanı buzdolabında en az 7-8 saat bekletmek. Eğer zamanınız az ise buzdolabına kaldırmadan hamurun 2-3 katına gelmesini bekleyin.
(mayalanma sonunda şayet ekşi mayanızın tümünü kullandıysanız hamurdan bir parça alıp bir kavanoza koyarak tekrar kullanmak üzere buzdolabına kaldırın.) 

Hamurunuz mayalandığında göz kararı istediğiniz kadar tuzu üzerine serpin ve ellerinizi hafif unlayarak tekrar yoğurun. Bu işlemi tezgah üzerinde de yapabilirsiniz. Yaklaşık 10 dk yoğurmaya devam edin. 2. mayalanma için pişireceğiniz kap boyutunda yada daha küçük bir kaba pamuklu bir bez açın üzerine bir miktar un serpin ve şekillendirdiğiniz hamuru (top haline getirebilirsiniz) kap içine yerleştirin üzerini yine bir miktar un serpin.

bezin kalan kısmıyla üzerini örtün ve hamurun tekrar 2 katına çıkması için bekleyin. Ortam sıcaklığına göre 1 - 3 saat sürebilir. Hamur iki katına çıktığında pişirme zamanı geldi demektir :)

Pişirme:

Pişirme yapacağınız kabı fırına yerleştirip fırını 220-230 derecede fanlı şekilde çalıştırın. Fırın tam ısındığında; ısıttığınız kabı dikkatlice çıkarın ve hamuru yine dikkatlice kaba yerleştirin. Üzerine desen yapmak isterseniz keskin bir bıçak ve ya jilet ile kesikler atarak desen oluşturun. Doğal çatlama için herhangi birşey yapmayın. Kabın kapağını kapatıp fırına yerleştirin. Fanlı, 220 derecede 30 dk pişirdikten sonra ısıyı 200 dereceye indirip bir 15-20 dk daha pişmesini bekleyin. Fırından güzel kokular yükselirken beklemek zor olabilir :) Kabı fırından çıkarın bir 5 dk kadar bekleyin daha sonra ekmeği soğuyabileceği bir tel üzerine koyun ya da bir ekmek sepetine ekmeğinizin tabanı hava alacak şekilde yaslayın.

Geldik en zor kısma; İlk 15-20 dk ekmeğinizi kesmeyin veya içinden bir parça koparmayın :)) sabredin bunu yapabilirsiniz :)) Bu süre sonunda o artık sizin.


NOT: sormak istedikleriniz olursa, unuttuğum atladığım ya da anlatamadığım bir şeyler varsa lütfen yazın :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder